ده سؤال مشترک از سوی آقا وخانم و پنج سوال مختص آقایان و پنج سوال مختص خانمها مطرح می شود. (این سوالات برای همه موضوعیت ندارد . ممکن است شما نباید همه سوالات را طرح کنید . و چند سوال کافی است .)…

سؤالات مشترک عبارتند از:

۱- هماهنگی اعتقادی و مذهبی با خانواده: میزان هماهنگی اعتقادی ومذهبی شما با خانواده چقدر است؟(دلیل این سؤال،فاصله هایی است که گاهی بین شخص و خانواده اش از این جهات وجود دارد و مساله همتایی خانوادگی را از بین می برد. در جلسه اول بعد از معرفی گفتیم درباره اعتقادات مذهبی طرف سوال کنید و این مهم بود ولی این سوال در جلسه دوم مطرح میشود . الان می خواهیم بدانیم از نظر اعتقادی و مذهبی چقدر با خانواده اش هماهنگ است و نکته اش این است که وقتی کسی به خواستگاری می رود ، او با توجه به اعتقادات مذهبی خانواده این کار را انجام می دهد و تلقی شان این است که چون خانواده این طرف پنجاه نمره عرق مذهبی دارد ، پس پسر یا دختر شان هم همین طور هستند . خیر همیشه این جوری نیست . البته غالبا خانواده های مذهبی فرزندانشان هم مثل خودشان هستند ولی بعضی مواقع این طور نیست . گاهی نمره مذهبی طرف از خانواده اش بالاتر است .)

۲- گناهان مؤثر بر زندگی مشترک: اگر همسر شما بخواهد موسیقی حرام گوش بدهد یا فیلم های مبتذل ببیند، چه عکس العملی خواهید داشت؟ اگرکسی در بین نزدیکان من یا شما اهل مصرف مشروبات الکلی باشد، درباره او چه احساسی خواهید داشت؟(در این مورد برای حفظ حرمت طرف، سؤال را باید به شکل معکوس پرسید و فقط از گناهانی سؤال می شود که بر زندگی مشترک تاًثیر می گذارند و از گناهان فردی سؤال نمی شود.ضمناٌ این سؤال در صورت شناخت پیشین و اطمینان به ایمان و پرهیز او از گناه، لزومی ندارد.)

۳- عصبانیت و خشونت: اگر شما در زندگی عصبانی بشوید با دیگران چه برخوردی می کنید ؟آیا ممکن است دیگران را هم کتک بزنید . (می خواهیم بدانیم حد عصبانیتش چقدر است .)

۴- بد دهنی: اگر همسر آینده شما بددهنی کند،یا ناسزا بگویدو واژگان زشتی را به کار برد، عکس العمل شما چیست ؟( ما الان صفات رذیله اخلاقی را مطرح می کنیم که در زندگی مشترک اثر دارد . یکسری گناهان شخصی است و بین خودش و خدا با هم کنار می آیند . ما روی آنها حرفی نداریم آنها باید در کلاس اخلاق مطرح شود . بددهنی بی حرمتی به همسر می کند و فحش می دهد و فردا نقش الگویی برای بچه هایش دارد . اگر خودش این طوری نباشد می گوید من نمی توانم با این فرد زندگی کنم . من خودم اهل فحش نیستم و خانوادهام هم این جوری نیستند و در خانه ما فحش نبوده . و ممکن است بگوید : که بنده خدا چه کار کند؟ عصبانی شده باید فحش بدهد . اگر خودش را تخلیه نکند ، می ترکد و این نشان می دهد که خودش هم اهل فحش دادن است .)

نکته:در این مورد نیز سؤال به شکل معکوس پرسیده می شود.)

۵- دروغگویی: دروغگویی را در چه مواردی جایز و درست می دانید و چقدر معتقد به دروغ مصلحتی هستید؟

۶- وسواس: آیا رفتارهای وسواسی یا وسواس فکری دارید؟(وسواس فکری، خطور مطالبی بیهوده و گاهی شرم آور و وحشتناک به ذهن به صورت پیاپی و بدون اختیار است؛ به طوری که شخص قادر به قطع آنها نیست و نمی تواند آنها را از خود دور سازد و او را از فکر کردن درباره مطالب دیگر باز می دارد.افکار تکراری درباره عملکرد شرعی که آیا پاک شدم یا نه یا درباره صحت اعمال دینی ، افکار و تصوراتی کفر آمیز که حالت توهین به مقدسات را دارد، تصوراتی در باره اشخاص که مثلا پشت سر او حرف می زنند یا توطئه قتل او را در سر می پرورانند، هر گونه شمارش، به خاطر سپردن اطلاعات بی اهمیت مانند شماره پلاک ماشینها، نام هنر پیشه ها و افکار غیر واقعی مانند در خطر بودن قرآن و تلاش برای محافظت از آن و…نمونه هایی از وسواس فکری هستند.وسواس فکری، بدخیم تر از اختلال وسواس اجبار(وسواس عملی) است اما مانند آن درمان دارد.)

۷- وابستگی به دوستان: شما چقدر علاقمند هستید با دوستان زمان مجردی تان در محافل رفت و آمد کنید ؟( این یکی از محورهایی است که در زندگی مشکل ایجاد کرده است . هم محافل مذهبی و هم محافل پارتی ، اگر بصورت افراط باشد مشکل ایجاد می کند . آقا فکر می کند هنوز مجرد است و تا نیمه ها ی شب همسرش را رها می کند و به محافل مذهبی می رود .)

۸- قهر و زودرنجی: اگر با همسر خود دچار مشکل شوید، در چه صورتی قهر می کنید و قهرتان چقدر طول می کشد؟

۹- خط فکر سیاسی: چهره ها ی محبوب سیاسی شما چه کسانی هستند؟(مقصود ازخط فکری ،طرز فکر در مورد هیئت حاکمه نظام سیاسی کشور است شناخت خط فکر سیاسی همسر آینده پیش از ازدواج لازم است؛زیرا در صورت انتساب خانم و آقا به دو حزب و گروه سیاسی متضاد(چه فعالیت سیاسی داشته باشند و چه نداشته باشند)،اگر متعصب بوده در بینش خود انعطاف نشان ندهند ،احتمال بروز مشکل و ایجاد تنش زیاد است.)

۱۰- حساسیت و آلرژی: روی چه چیزهایی حساس هستید ؟( بعضی ها به خرو پُف حساس هستند و بعضی ها به بدخوردن و صدا در آوردن هنگام خوردن حساس هستند .)

نکته مهم:ما نمی گوییم اگر این مورد ها را داشت ، شما جواب منفی بدهید . بلکه اینها به شما کمک می کند تا جوا ب نهایی را راحت تر بدهید .

ممکن است آقایی اختلال وسواس داشته باشد ولی همه شرایط خوب را دارد و خانمی به این نتیجه می رسد که به درد همدیگر می خورند و این اختلال را می پذیرد . مهم این است که شما بدانید تا راحت ترتصمیم بگیرید .

پنج سوال اختصاصی که آقایان باید از خانم ها بپرسند عبارتند از:

۱- جلب رضایت همسر: زن تا چه حد باید رضایت همسرش را جلب کند و تا چه میزان باید به خواسته های او توجه داشته باشد ؟ چقدر روحیه اطاعت پذیری دارید ؟( این اواخر عقاید فمنیستی یعنی مقابل مرد ایستادن وارد ایران شده است .)

۲- قناعت: تعریف قناعت از نظر شما چیست و تا چه حد قناعت دارید؟

۳- تشریفات و تجملات: حد و حدود تشریفات از نظر شما چیست؟

۴- وفاداری و سازگاری: اگر همسر آینده شما در اثنای زندگی ، شغل خود را از دست بدهد یا ورشکست شود ، چه خواهید کرد؟

۵- دغدغه زن سالاری: دیدگاه شما درباره جایگاه مرد در زندگی چیست؟( با این سؤال می خواهید بفهمید که روحیه زن سالاری دارد یا نه.آیا خود را عقل کل می داند یا برای خود جایگاه مشاوری مهربان قائل است)

پنج سوال اختصاصی که خانم ها باید از اقایان بپرسند عبارتند از:

۱- دخانیات: بگویید نظر شما در مورد افراد سیگاری و غیره چیست ؟درباره معتادان چه احساسی دارید؟( از این سوال می فهمید طرف خودش اهل سیگار هست یا خیر .)

۲- میزان درآمد: (این سؤال را جلسه اول نپرسید . اگر در جلسه اول بپرسید این سوال پیش می آید که نکند شما پول پرست هستید . البته این سوال را هم لطیف بپرسید . این طور سوال کنید (. آیا میزان درآمد شما در حدی است که بتوان با آن، زندگی متوسطی را اداره کرد ؟

۳- اعتقاد به مشاوره: برای رفع مشکلات زندگی تا چه حد به مشاوره اعتقاد دارید و آن را مؤثر می دانید . (بیشتر آقایان به مشاوره در مشکلات زندگی علاقه ندارند ؛زیرا گمان می کنند رفتن نزد مشاور به معنای اعتراف به اشتباه است.)

۴- مصرف درآمد زن: نظر شما در مورد دارایی یا در آمدی که دارم چیست ؟ و چگونه باید خرج شود ؟ ( از نظر اسلام اگر مرد به خانم اجازه کار بدهد و خانم درآمد داشته باشد می تواند در آمد برای خانم باشد . ممکن است بگوید من به دارایی شما کاری ندارم یا ممکن است بگوید خیلی مهم است . اگر آقا برای شغل خانم آمده باشد ، در اینجا مشخص میشود . )(این سؤال در جایی پرسیده می شود که زن برای درآمد خود برنامه خاصی داشته باشد و نخواهد تمام یا قسمتی از آن را در اختیار شوهر قرار دهد.)

۵- دغدغه مرد سالاری: دیدگاه شما درباره جایگاه زن در زندگی چیست و به او چقدر میدان می دهید؟(بعضی از آقایان دید خوبی به زن ندارند . و تعبیراتی مثل ناقص العقل و ضعیفه را بکار می برند . ما در سیره اولیاءالله چنین چیزی نداریم . این آقایان غالبا آدم های سلطه جویی هستند . از خانم نظر نمی خواهند و دوست دارند هر نظری می دهند ، خانم بدون چون و چرا قبول کند . این یک فضای مردسالاری میشود و سلطه جویی است که مشکل ایجاد می کند . پس در مورد جایگاه زن سوال کنید ).

سؤالات جلسه سوم را تا تاریخ ۵/۴/۸۹ در سایت قرار می دهم.پس منتظر باشید.خوشبختی همه خانواده ها را از خداوند منان خواستارم.