برخی از مسائل را به سبب حیا نمی توان در جلسات اول و دوم مطرح کرد یا هنوز زمان طرح آنها نرسیده است . این سوال ها عبارتند از:…..

۱- گرم مزاجی یا سرد مزاجی: رفع غرایز جنسی تا چه حد در زندگی زناشویی برایتان اهمیت دارد؟(با توجه به اینکه اختلاف شدید خانم و آقا در این مسئله، عامل اختلافات جدی در زندگی مشترک و در مواردی عامل انحرافات اخلاقی و جنسی یک طرف و لطمه به اعصاب و روان می شود، طرح آن ضرورت دارد)

چرا این مسئله باید در جلسه سوم پرسیده شود؟تا در موضع تهمت شهوترانی،هواپرستی و… قرار نگیرید.اگر خجالت میکشید تا این سوال را بصورت شفاهی بپرسید به صورت نوشتاری سوال کنید.

۲- فرزند دار شدن و زمان آن: آیا در زندگی زناشویی مایلید فرزند داشته باشید؟در این صورت، چه زمانی را برای فرزند دار شدن مناسب می دانید؟

۳- شیوه تربیتی فرزندان: در تربیت فرزندان چه مبنایی دارید؟آیا به نظر شما جهت تربیت آنان از روش تنبیه بدنی هم باید استفاده کرد؟

- چگونگی مراسم عقد و عروسی: نظرتان درباره چگونگی مراسم عقد و عروسی چیست؟آیا مراسم آلوده به گناه یا بدون گناه برایتان فرقی دارد؟(در صورت عدم توافق در این مسئله، از همان شب اول ازدواج،کدورت هایی پیش می آید و به سبب خاطرات تلخ پدید آمده،ممکن است بهانه جویی هایی در زندگی مشترک بروز کند.)

۵- چگونگی ملاقاتهای دوران عقد: نظر خانواده محترم شما (دختر) درباره ملاقات های دوران عقد چیست و آیا داماد خود را از دیدن همسرش منع می کنند.(چگونگی روابط و میزان آن، تابع فرهنگ خاص هر شهر و دیار است.در هر صورت، توصیه می کنیم که اصل اعتدال در این روابط رعایت شود.برای رعایت اعتدال و بهره گیری مناسب از این دوره ، بهتر است پسر با دختر در این باره به گفت و گو بنشیند تا با فضای خانه و فضای فکری خانواده او در مورد ارتباطات و میزان آن آشنا شود؛ البته نباید به راٌی دختر بسنده کند و بازخورد خانواده او را نیز باید ببیند[دختر با توجه به ویژگی شدت عواطف و عشق ورزی، دوست دارد همسرش را بیشتر ملاقات کند؛ اما شاید خانواده اش تمایل به ارتباط زیاد نداشته باشند]توجه پسر به محدودیت های اقتصادی، فضای منزل و وجود فرزندان کوچک تر در منزل پدری دختر، و تعدیل ارتباطات، بسیار پسندیده است.

۶- انتظار خاص از همسر آینده: آیا انتظار خاصی از همسر آینده خود دارید؟(برخی از افراد، نیازهای خاصی دارند که حتماً باید پیش از ازدواج، با نامزد خود مطرح کنند تا ببیند آیا توان برآوردن آن را دارد یا خیر؛برای مثال ممکن است دختری بیش از دختران دیگر به اظهار محبت همسر نیاز داشته باشد که حتماً باید مطرح کند.(۱)

والدین ،مربیان،جوانان بزرگوار؛دغدغه جوانان چند انتخاب است؛۱-انتخاب دوست ۲- انتخاب کار ۳- انتخاب همسر. ولی مهمترین انتخاب ،انتخاب همسر است.

جوانان عزیز؛خواهشمندم عاقلانه ازدواج کنید تا بتوانید عاشقانه زندگی کنید.نگذارید احساساتتان بر عقلتان سوار شود.سعی کنید در پرتو فکر و اندیشه انتخاب کنید.از نظرات سازنده والدین،مربیان و مشاوران خانواده استفاده کنید زیرا مهمترین رخداد زندگی شما، ازدواج است.

انتخاب همسر،انتخاب لباس نیست که اگر اندازه نبود آن را به دیگری بدهید تا او بپوشد یا آنکه به راحتی لباس دیگری را جایگزین آن کنید،پس فکر کنید، تحقیق کنید،ببینید و بعد ازدواج کنید.(۲)

خوشبختی شما را از حضرت حق خواستارم.

(۱)اقتباس از کتاب گلبرگ زندگی

(۲)تجربه و مطالعات نویسنده